Zradné alergie

Alergický zápal očí

Číhajú na nás najmä na jar a v lete, no niektorých ľudí vedia potrápiť aj na jeseň či dokonca v zime. Viete odlíšiť prejavy alergickej reakcie od „bežného“ podráždenia očí? Ako im môžete zabrániť? Alergie sú nepríjemné reakcie imunitného systému na látky, s ktorými sa obvykle stretávame v našom prostredí. Paleta alergénov je vskutku pestrá: lieky, chemikálie, roztoče, rôzne pele, prach a zoznam by mohol pokračovať. V jarnom a letnom období sú najrozšírenejšie práve alergie na pele. Chrániť sa proti prachu a peľom je pritom najťažšie, pretože sú rozptýlené v ovzduší, takže ich vdychujeme a sadajú nám na povrch očí. Ľudský organizmus na alergie zareaguje buď celým telom, napríklad podráždenými či opuchnutými sliznicami nosa, očí či hrdla, kašľom alebo vyrážkami na pokožke. Niekedy na podnety vyvolávajúce alergické reakcie, napríklad na rôzne pele, zareagujú len oči, ktoré sú vďaka svojej fyziognómii najcitlivejšie na okolité prostredie a jeho zmeny.

Opakovanie – signál alergie očí

Ako sa alergická reakcia očí prejavuje? „Primárnym a najbežnejším prejavom alergickej reakcie je jemné začervenanie očí a slzenie. K tomu sa následne môže pridružiť opuch horných a dolných mihalníc. Veľmi často sa spája so silným svrbením a lepkavým hlienovitým sekrétom hromadiacim sa v očných kútikoch,“ vymenúva náš oftalmológ MUDr. Pavol Veselý. Dodáva, že hlienovitý výtok z očí je až štvrté štádium, predchádza mu spomínané začervenanie, slzenie a opuch. Ako však rozlíšiť prejavy alergie od bežného podráždenia očí? Nie vždy, keď vás oko zasvrbí, začervená sa alebo začne slziť, totiž ide o alergiu. MUDr. Veselý tvrdí, že alergická reakcia sa vám nikdy neprihodí len raz v sezóne, ale opakovane. „Jednorazová reakcia na spojovke nie je prejavom alergie. Niekedy ide iba o lokálne podráždenie smietkou alebo padnutou riasnicou do oka, ktoré spôsobí, že oko sčervená a začne slziť. Ak sa však takáto reakcia opakuje, môžeme hovoriť o alergii. Pri alergii navyše sčervenajú, opúchajú, slzia a svrbia obe oči naraz. Ak sa reakcia týka len jedného oka, pravdepodobnosť, že ide o alergiu, je nízka,“ hovorí. Pri podozrení, že ide o alergickú reakciu, však odporúča neváhať a navštíviť lekára, ktorý vykoná alergologické testy a odporučí vám, ako v budúcnosti v podobných situáciách postupovať.

Keď nestačia slzy

Alergici, ktorí o svojej náchylnosti na alergie vedia, sa chránia liečivami vo forme tabletiek, ktoré utlmujú alergickú odpoveď celého organizmu. Pri alergických prejavoch očí nám veľmi pomáhajú slzy. Splachujú pele a prach z povrchu oka do slzného kanálika. Nie vždy je však slzná reakcia dostatočne silná na to, aby zmyla z povrchu oka všetky čiastočky. „Niekedy je preto rozumné dopĺňať lieky na peľovú alergiu aj očnými kvapkami. Aplikujú sa dvakrát denne počas dvoch – troch týždňov počas najkritickejšieho obdobia a odbúravajú očné prejavy alergickej reakcie,“ odporúča MUDr. Veselý.

Prevencia zápalu očí

Ak viete, že ste náchylní na alergické reakcie, rozumnou prevenciou je nosenie šiltovky alebo okuliarov. „Okuliare v tomto prípade neslúžia ako ochrana proti slnečnému žiareniu, ale skôr ako mechanická ochrana alebo bariéra, ktorá znižuje cirkuláciu vzduchu okolo očí a znižuje pôsobenie alergénov na povrch oka. Na rovnakom princípe funguje aj šiltovka,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.

Prvá pomoc pri alergickej reakcii

Ak sa vám spustila alergická reakcia, môžete ju veľmi rýchlo a jednoducho utlmiť, a to tak, že sa schladíte. „Je rozumné vypiť väčšie množstvo studenej vody alebo zjesť nanuk či niečo studené, čím sa vám schladia sliznice dýchacích ciest, a to vám pomôže utlmiť alergickú reakciu,“ radí MUDr. Veselý. Upozorňuje však, že populárne umývanie tváre studenou vodou a jej schladenie môže byť kontraproduktívne. „Aj keď si studenou vodou môžete schladiť sliznice, zároveň hrozí, že si všetok peľ a prach zmyjete do očí a alergické prejavy očí len umocníte.“

Oči netreba zanedbávať

Alergický zápal spojoviek má nielen akútnu fázu, počas ktorej vás nárazovo svrbia oči alebo vám slzia, sčervenajú či opúchajú, ale aj chronickú. Táto fáza nastáva často vtedy, keď alergici svoj problém neriešia. „Na spojovke vtedy vznikajú akési uzlíky. Pri ich výskyte človek pociťuje nepríjemný pocit, pretože uzlíky pri žmurkaní dráždia povrch oka, akoby ho rozrývali. Keď sa alergický zápal spojoviek nelieči, uzlíky môžu rásť, zväčšovať sa a môžu viesť až k poškodeniu povrchu oka, to znamená k poškriabaniu rohovky. V takom prípade je dôležité liečbu znásobiť a neaplikovať len kvapky proti alergii, ale aj kortikoidné kvapky do očí, ktoré utlmujú alergický zápal v mieste výskytu,“ hovorí MUDr. Veselý. Uvádza prípady, keď dlhodobá a zanedbávaná alergia môže viesť až k zjazvovaniu spojovky. „Vznikajú zrasty, mihalnica z vnútornej strany prirastie k povrchu oka a obmedzuje pohyblivosť oka. Zužuje sa očná štrbina, žliazky na sliznici zanikajú, oko vysychá. Pri závažných alergických zápaloch očí je možné v extrémnych prípadoch prísť aj o zrak,“ uzatvára MUDr. Veselý.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice
+421 901 787 808 | Bratislava Pohotovosť
Chcem sa objednať