Trápi vás rozmazané videnie? Toto sú možné príčiny

Každé očné ochorenie sa môže prejavovať aj rozmazaným videním. Dioptrická chyba ale aj sivý zákal. A nielen to. Rozmazané videnie býva neraz sprievodným znakom celej rady iných, než oftalmologických ochorení. Na druhej strane, môže byť len nepríjemným dôsledkom prebdenej noci, nadmerného sledovania televízie či práce s počítačom, chronickej únavy či stresu. Ako teda môžete vedieť, kedy treba kvôli rozmazanému videniu zájsť k lekárovi?

„Rozmazaným videním sa zaoberá prakticky celé očné lekárstvo, určiť jeho jednoznačnú príčinu sa bez odborného vyšetrenia nedá,“ prízvukuje už na úvod MUDr. Veronika Combová z VESELY Očná Klinika. Lekárka odporúča pri pátraní po príčinách rozmazaného videnia vždy brať do úvahy okolnosti a kontext, za akých k nepríjemnému stavu došlo.

Položte si nasledujúce otázky:

  • Vidíte rozmazane len do diaľky, len do blízka alebo na obe vzdialenosti?
  • Vidíte rozmazane po tom, čo ste napríklad ponocovali alebo dlho pozerali na displej telefónu či do počítača?
  • Vidíte rozmazane len prechodne a keď požmurkáte alebo na chvíľu očiam doprajete oddych, zrak sa vám opäť zaostrí? Alebo vidíte rozmazane stále, nech robíte čo robíte?
  • Máte rozmazané videnie len pri určitej činnosti a v určitej situácii, napríklad pri čítaní alebo práci s počítačom alebo vidíte rozmazane bez ohľadu na to, čo robíte?
  • Sprevádzajú vaše rozmazané videnie aj ďalšie príznaky možného problému, napríklad nevoľnosť, bolesti hlavy či hrudníka a podobne?

„Odpoveď na každú z týchto otázok môže naznačovať inú príčinu vášho rozmazaného videnia. Veľkú úlohu zohráva aj to, koľko máte rokov a aký životný štýl vediete,“ upozorňuje očná lekárka. S pribúdajúcim vekom pri akomkoľvek rozmazanom videní treba zbystriť pozornosť.

Prechodné rozmazané videnie

Medzi najčastejšie dôvody prechodného rozmazaného videnia patrí syndróm suchého oka. V dnešnej dobe nadmerného používania zobrazovacích zariadení akými je počítač, tablet, smartfón či televízor je veľmi rozšírený. MUDr. Combová potvrdzuje, že trápi každého druhého pacienta, ktorý zavíta na VESELY Očná Klinika: „Syndróm suchého oka spočíva v tom, že povrch oka sa viac vysušuje, neudrží sa na ňom slzný film. Okrem rozmazaného videnia sa prejavuje pálením, rezaním, suchými a začervenanými očami. Pacientom v takýchto prípadoch odporúčame aplikovať očné kvapky, tzv. umelé slzy, ktoré by im mali priniesť okamžitú úľavu.“

Oftalmologička odporúča prípravky bez konzervantov. „Zistilo sa, že umelé slzy s konzervantami môžu pri dlhodobom užívaní narúšať integritu rohovky a tak vlastne problém zhoršovať.“ Umelé slzy bez konzervačných látok sú síce drahšie, no prekvapivo vydržia pomerne dlho aj po otvorení. Lekárka zdôrazňuje, že na umelé slzy nevzniká návyk ani pri každodennom a dlhodobom užívaní. Práve naopak, sú skvelou prvou pomocou, kým sa dostanete k očnému lekárovi.

Dlhodobé rozmazané videnie

Do očných ambulancií kvôli rozmazanému videniu najčastejšie zavítajú pacienti, u ktorých tento stav pretrváva dlhodobo. Majú problém napríklad prečítať slová na vzdialenejšej tabuli alebo naopak vidia rozmazane do blízka. U takýchto pacientov sa najčastejšie odhalí dioptrická chyba, teda krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Väčšinou sa na to príde v detstve, prípadne v období puberty.

Krátkozrakosť

Krátkozrakosť, nazývaná aj myopia, sa prejavuje rozmazaným videním do diaľky. Pacient teda vidí dobre do blízka ale vzdialenejšie objekty vidí neostro,“ vysvetľuje MUDr. Combová. Dodáva, že postihuje približne tretinu populácie. Pri krátkozrakosti je oko dlhšie, než by malo byť, preto nedokáže na sietnici zobrazovať obrazy ostro a jasne. Lúče z pozorovaného objektu sa nekoncentrujú v strede sietnice v ohnisku najostrejšieho videnia, ale ešte PRED týmto bodom. Tak vytvárajú neostrý, rozmazaný obraz vzdialených objektov. Pri najťažších formách krátkozrakosti sa môže zhoršovať zdravotný stav až o štyri dioptrie ročne a viesť až k degenerácii oka.

Ďalekozrakosť

Ďalekozrakosť, teda hypermetropia, znamená, že pacient má do diaľky celkom ostré videnie, ale blízke predmety vidí rozmazane. Aj za ďalekozrakosť môže tvar oka, respektíve skutočnosť, že tvar oka je kratší, než by mal byť. Pri ďalekozrakosti sa obraz vytvára ZA sietnicou (teda bodom najostrejšieho videnia) a nie v jej strede, čo spôsobuje, že pacient nevidí dobre na blízko a musí od predmetov odstupovať alebo si ich odťahovať ďalej od očí.

Ďalekozrakosť býva väčšinou vrodená a prejaví sa už v útlom detstve. Ak sa dioptrická chyba nezachytí včas, môžete sa vyvinúť tupozrakosť. Tupozrakosť znamená, že oko je síce anatomicky v poriadku, ale nenaučilo sa vidieť, vidí rozmazane.

Astigmatizmus a keretokonus

Ďalšou dioptrickou chybou, pri ktorej človek vidí rozmazane, je astigmatizmus. Pri výraznejšej dioptrii vidí rozmazane do blízka i do diaľky. Rozmazaným videním sa však prejavuje napríklad aj ochorenie keratokonus, ktoré však nie je dioptrickou chybou ale degeneratívnym ochorením rohovky, hoci často sa zamieňa za krátkozrakosť či astigmatizmus. „Pri tomto ochorení je videnie rozmazané na blízku i ďalekú vzdialenosť a zároveň akoby kolíše. Toto ochorenie sa môže objaviť náhle v období puberty, rozmazané videnie však pri ňom sprevádzajú ďalšie symptómy, napríklad skrivené videnie, svetlocitlivosť a stav sa pomerne rýchlo zhoršuje. Riešením býva najčastejšie operácia,“ hovorí lekárka.

Zhoršenie zraku po 40-ke

Ak sa zrak zhorší po 40-tke, zrejme ide o stareckú vetchozrakosť (presbyopiu) alebo ľudovo povedané syndróm krátkych rúk. Je to v podstate určitá forma ďalekozrakosti. Prejavuje sa tak, že pacient si odrazu potrebuje až pričasto vzďaľovať od očí knihu či jedálny lístok na dĺžku ruky, pretože písmená vidí rozmazane. „Určite treba navštíviť očného lekára, ktorý vám zmeria dioptrie a predpíše dioptrické okuliare. Môže vám odporučiť aj zákrok na odstránenie dioptrií v zrelom veku, tzv. PRELEX. Ten vás zbaví nielen dioptrickej chyby a vráti vám zrakovú ostrosť na všetky tri vzdialenosti, ale je aj prevenciou voči sivému zákalu.“

Po 65. roku života je rozmazané videnie často príznakom spomínaného nastupujúceho sivého zákalu. Zhoršenie zraku a rozmazané videnie prichádza postupne, pacient si ho často ani nevšimne.

„Sivý zákal je vlastne zakaľovanie šošovky, ktorá je pôvodne číra. Nepovažujeme ho ani tak za ochorenie ako skôr za sprievodný prejav starnutia, podobne ako šedivé vlasy či vrásky. U niekoho k tomu príde po 60-tke, u iného až v 75-tke či dokonca v 80-tke, no sivému zákalu sa nikto nevyhne. Ak sa nelieči, môže skončiť až slepotou. Dnes je však možné sivý zákal operovať a to tak, že pomocou moderných technológií nahradíme pôvodnú, zakalenú šošovku umelým vnútroočným implantátom.“

Rozmazané videnie po celý život? Už nie!

Nositelia dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek, teda ľudia trpiaci krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom s rozmazaným videním väčšinou žijú po celý život, teda od detstva. Ich život je vďaka tomu plný obmedzení a ostrý zrak bez nutnosti mať nasadené šošovky či okuliare prakticky nepoznajú. V dnešnej dobe však tomu už tak byť nemusí.

„Mnohí pacienti, ktorí od detstva nosia okuliare či kontaktné šošovky sa v dospelosti rozhodnú dať si dioptrie odstrániť prostredníctvom laserových operácií očí. Tie ich dokážu zbaviť dioptrií aj všetkých obmedzení, ktoré so sebou prinášajú. Laserové operácie očí sú veľmi obľúbené, pretože vďaka najmodernejším technológiám ide o veľmi rýchle, šetrné, bezbolestné a bezpečné zákroky vykonávané len v lokálnej anestézii (tj. pacient má aplikované očné kvapky). Pacient dokáže vidieť ostro už večer v deň laserovej operácie na druhý deň sa môže vrátiť do bežného života,“ vysvetľuje MUDr. Combová. Dodáva, že vhodný kandidát na laserové odstránenie dioptrií však musí byť dospelý, teda mať viac než 18. rokov a mať minimálne rok stabilnú výšku dioptrií.

Radi pomôžeme aj vám

Ak máte podozrenie na očné ochorenie, sme tu pre vás. Vyplňte jednoduchý formulár a dohodnite si termín.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice
+421 901 787 808 | Bratislava Pohotovosť
Chcem sa objednať