Liečba poškodenej sietnice
Dôležitým faktorom pri liečbe ochorení sietnice je odborná znalosť a skúsenosti očného lekára. Ochorenia sietnice je možné odstrániť operáciou, dokonca natrvalo. Možnosti modernej medicíny sa v posledných rokoch výrazne pohli vpred, a to aj v oblasti liečby sietnicových ochorení.
Sietnica je tenučká vrstva svetlocitlivých buniek, ktorá zvnútra vystiela naše oko. Nachádzajú sa v nej bunky – fotoreceptory, ktorých úlohou je zachytiť svetelný vnem a transportovať ho očným nervom ďalej do mozgu. Aby človek videl dobre, je nevyhnutné, aby bola sietnica zdravá a všetky jej vrstvy neporušené. Aj v prípade sietnice však poznáme niekoľko ochorení. V prípade každého jedného z nich platí, že čím skôr vyhľadáte očného lekára, tým väčšiu šancu máte na rýchle a úspešné uzdravenie. Najčastejšie ochorenia sietnice sú:
Diabetická retinopatia je poškodenie sietnice ako následok cukrovky. Dochádza pri nej k poškodeniu malých ciev na sietnici v rôznom rozsahu – od ich presakovania vplyvom poškodeného endotelu, cez porušenie bariérovej funkcie sietnice, až po ukladanie tukových látok z plazmy v sietnici. Diabetická retinopatia často vzniká a prebieha nepozorovane, hoci môže viesť až k slepote. U pacientov trpiacich cukrovkou I. typu sa zmeny na sietnici vyskytujú až o 40 % častejšie než u pacientov s cukrovkou II. typu. Diabetická retinopatia sa môže vyskytovať aj pri nekomplikovanej cukrovke, bez príznakov a bezbolestne. Preto je nevyhnutná prevencia v podobe pravidelného očného vyšetrenia.
Ide o ochorenie centrálnej časti sietnice – makuly (žltá škvrna) – ktoré je miestom najostrejšieho videnia v oku. Približne 80 % prípadov tvorí suchá forma, pri ktorej prichádza k poklesu funkcie receptorov až po ich odumieranie. Druhou formou VPDM je vlhká forma – v tomto prípade sa tvoria pod sietnicou cievky, ktoré presakujú (často až krvácajú). Príčina ochorenia ešte stále nie je známa, ale predpokladá sa efekt viacerých faktorov, akými sú vek, slnečné žiarenie, genetika, spôsob života, strava či fajčenie.
Pod týmto pojmom rozumieme súbor chronických cievnych zmien na očnom pozadí, ktoré vznikajú následkom vysokého krvného tlaku. Vysoký krvný tlak vedie k spazmom ciev, pri náhlom a vysokom zvýšení tlaku až k presakovaniu tekutiny mimo cievy do sietnice alebo do sklovca. Najlepšou prevenciou sú pravidelné kontroly u očného lekára s vyšetrením očného pozadia.
Sú spôsobené poruchou cievneho prietoku buď v žilách alebo artériách sietnice. Podľa toho ich aj rozdeľujeme na venózne a arteriálne. Arteriálne oklúzie vznikajú upchatím artérie embolom – teda úlomkom, ktorý sa uvoľní z väčších ciev v tele a krvným obehom je unášaný, až kým sa nezastaví v tých najtenších cievach, ktoré máme v sietnici alebo napríklad v mozgu. Venózne oklúzie sú spôsobené zúžením alebo úplným upchatím vény v sietnici. Tým dochádza k poruche odtoku krvi zo sietnice do krvného obehu a krv sa hromadí v sietnici. Dochádza k presakovaniu tekutiny a tvorbe edému (opuchu) a malých infarktov.
Odstráňte ochorenia sietnice operáciou natrvalo.
Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.
Samotné vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je kontrola zrakovej ostrosti, meranie výšky vnútroočného tlaku a kontrola očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení. Vďaka týmto meraniam naši lekári určia, aký liečebný postup je najbezpečnejší na odstránenie vášho očného ochorenia.
Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstúpili s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.
Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3 – 4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.
Pri operácii sietnice sa na našej očnej klinike zdržíte približne dve hodiny. Najprv vám ešte raz vykonáme všetky základné očné vyšetrenia, aby sme vylúčili akékoľvek akútne očné ochorenia. Ak sú všetky výsledky ideálne, podstúpite prípravu na zákrok.
Presný priebeh zákroku závisí od zvolenej liečby (uvedené vyššie).
Po zákroku dostanete od nás S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorý vám bude k dispozícii na telefonickú konzultáciu v prípade otázok či pochybností.
Po všetkých očných operáciách je potrebné absolvovať kontrolné vyšetrenie. Termíny pooperačných kontrol stanovuje ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby. Obmedzenia po zákroku sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.
VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.
V očnej klinike VESELY ponúkame laserové operácie od 600 €.
Pozrite si náš cenník *Odhadovaná suma. Môže sa líšiť podľa spôsobu života každého jednotlivca.
Sme radi, že našou prácou pomáhame liečiť zrak a značne zlepšovať životy mnohých ľudí. Spokojní
a zdraví pacienti sú našou najväčšou odmenou. Každý pacient prichádza s vlastným príbehom
a predstavami, ktoré sa snažíme naplniť.