Máte červené oči? Je to iba ALERGIA?

Máte červené oči? Je to iba ALERGIA?

Jarné obdobie so sebou prináša veľa slnka a tepla, teda aj veľa príjemných aktivít vo vonkajšom prostredí. Práve toto ročné obdobie je však „peklom“ pre alergikov. Trápia ich pocity svrbenia, slzenia a začervenania očí, nehovoriac o celkových príznakoch, akými sú únava, kýchanie, kašeľ a pocit plného nosa. Napriek tomu, že práve toto ročné obdobie nás núti príznaky červeného oka pripisovať alergickej konjunktivitíde, nie vždy je to správne. V niektorých prípadoch nás môže práve toto zanedbanie starostlivosti a návštevy očného lekára stáť zrak. Alergický zápal spojiviek (alergická konjunktivitída) je jedným z hlavných príznakov alergie. Podľa najnovších štúdií sa počas posledných desaťročí celosvetovo dramaticky zvýšila incidencia alergických ochorení a alergia je považovaná za jedno z najčastejších chronických ochorení vôbec. Toto zvýšenie významne súvisí jednak so zmenami životného prostredia (industrializácia, zvýšená hygiena, urbanizácia), ale aj s genetickou predispozíciou na dané ochorenie. Odhaduje sa, že jeden z piatich ľudí trpí aspoň jedným z prejavov alergie – alergickou nádchou, astmatickým ochorením, atopickou dermatitídou, alergickým zápalom spojiviek či alergiou na jedlo. Urbanizácia, resp. strata vidieckeho prostredia v rozvojových krajinách stále stúpa, preto sa predpokladá neustály nárast pacientov trpiacich alergiou.

Je to skutočne alergický zápal spojiviek?

Práve alergický zápal spojiviek je veľmi častým očným príznakom alergie. V populácii sa objavuje približne u 40 % pacientov, častejšie u detí. Najčastejšími príznakmi a symptómami, ktoré pacient pociťuje, sú svrbenie očí, začervenanie, slzenie a svetloplachosť. Príznaky sú výraznejšie v určitých ročných obdobiach. Liečba jačmeňa na oku je často zdĺhavejšia a komplikovanejšia než pri vonkajšej forme tohto ochorenia, keďže zrno napáda hlbšie žľazy. Na druhej strane, ochorenie má menej bolestivý priebeh. Od jačmeňa ho odlíšite na základe umiestnenia zdureniny a samotné vlčie zrno je taktiež o niečo väčšie ako jačmeň.

Aké sú príčiny vzniku jačmeňa

Za vznikom tohto nepríjemného ochorenia môže stáť viacero príčin. Častým dôvodom je infekcia spôsobená baktériami, konkrétne stafylokokmi. Viac náchylní na jačmeň sú ľudia s oslabenou imunitou, cukrovkou, hormonálnymi poruchami alebo nevykorigovanou refrakčnou chybou. Pocit zhoršeného videnia, pocit pálenia, výrazný opuch a začervenanie okolia oka, bolesť, svetloplachosť či prítomnosť žltkavého sekrétu v očiach môžu naznačovať iný typ ochorenia, ktorý si vyžaduje osobitný prístup, zhodnotenie nálezu očným lekárom a navrhnutie cielenej liečby.

Najčastejšie symptómy zápalov spojiviek a iných očných ochorení

Aká je liečba jačmeňa?

Medzi základné liečebné postupy alergie patrí čiastočná zmena životného štýlu, vďaka čomu sa minimalizuje kontakt s alergénom. Všeobecne platí, že najvyššie množstvo alergénov je v teplom a suchom počasí. Preto sa alergikom odporúča ísť na prechádzky a vykonávať vonkajšie športové aktivity po daždi alebo večer po 19. hodine do polnoci. Vtedy je koncentrácia alergénov v ovzduší najnižšia. Na vidieku sa neodporúča vetrať v ranných hodinách kvôli vysokému výskytu alergénov. Pacient by mal obmedziť fajčenie. Používanie umelých sĺz bez konzervačných látok môže pozitívne ovplyvniť priebeh zápalu. Umelé slzy slúžia ako ochrana sliznice spojivky a tiež pomáhajú rozpustiť a odplaviť alergény v slzách. Odporúčame dávkovanie štyri až osemkrát denne. Umelé slzy sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Špecializovaný lekár určuje individuálny postup liečby v závislosti od subjektívnych príznakov pacienta a objektívneho nálezu získaného počas odborného vyšetrenia. Samotná diagnostika si často vyžaduje multidisciplinárny prístup viacerých odborných lekárov a v neposlednom rade návštevu alergológa a imunológa. Návšteva očného lekára je nevyhnutná pri subjektívnych príznakoch alergickej konjunktivitídy pre vylúčenie iného ochorenia očí a určenie správnej liečby. Na základe stupňa klinického nálezu očí indikuje oftalmológ lokálnu liečbu antialergickými alebo protizápalovými kvapkami. Ak je to potrebné, indikuje celkovú antialergickú liečbu pacienta. Tieto liečivá si vyžadujú lekársky predpis.

Aká je prvá pomoc, keď nemáte žiadne lieky či kvapky proti alergii?

Jednoducho sa schlaďte. Cmúľajte dreňový nanuk alebo kocku ľadu po malých kúskoch. Tie schladia ústnu aj nosnú dutinu, takže sa zúžia cievy a zjemní opuch slizníc. Keďže dutina nosa je prepojená slzným kanálikom aj s okom, dôjde k úľave nielen pri dýchaní, ale uľaví sa aj očiam. K ochrane prispieva aj nosenie slnečných okuliarov ako mechanickej ochrannej pomôcky. MUDr. Eva Cikatricisová

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice
+421 901 787 808 | Bratislava Pohotovosť
Chcem sa objednať