Krátkozrakosť, nazývaná aj myopia, postihuje približne tretinu populácie. Ide o poruchu zraku, pri ktorej pacienti nevidia dobre do diaľky, predmety vzdialenejšie než 5 metrov vnímajú nejasne a pri pohľade sa snažia zaostriť, napríklad prižmúrením očí.
Je to spôsobené tým, že krátkozraké oko je dlhšie než by malo byť, a preto nedokáže zobrazovať obrazy na sietnici ostro a jasne. Lúče z pozorovaného predmetu sa nekoncentrujú presne v ohnisku najostrejšieho videnia v strede sietnice ako u normálneho oka, ale ešte pred týmto bodom a vytvárajú tak neostrý, rozmazaný obraz vzdialených predmetov.
Krátkozrakosť sa môže začať prejavovať už v ranom detstve, keď rodičia postrehnú, že dieťa číta „s nosom nalepeným“ na knihu alebo sa zdá, že vzdialené predmety si vôbec nevšíma, akoby ich ani nevidelo. Príznakmi krátkozrakosti tiež môžu byť bolesti hlavy, pretože krátkozraký človek sa musí namáhať, aby svoju pozornosť zaostril na vzdialenejšie objekty.
Myopiu pomáha včas odhaliť odborné oftalmologické vyšetrenie. Ochorenie môže mať ľahkú, strednú a ťažkú formu. Pri najťažších formách sa krátkozrakosť môže zhoršovať až o 4 dioptrie za rok a vedie k degenerácii oka.
Korekcia krátkozrakosti si vyžaduje mínusové sklá, tzv. rozptylky, ktoré vracajú posunuté ohnisko naspäť na sietnicu.
Krátkozrakosť je možné aj celkom odstrániť pomocou laserovej chirurgie alebo implantáciou takzvaných fakických šošoviek. Výber metódy závisí od veľkosti dioptrií a ďalších faktorov.
Ak aj vás trápi krátkozrakosť, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady.
VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.