Keratokonus je ochorenie rohovky – číreho a priehľadného tkaniva, cez ktoré do oka ako prvé prenikajú svetelné lúče. Jej pravidelnosť a priehľadnosť sú veľmi dôležité. Pri tomto ochorení dochádza k zlému zakriveniu rohovky. Ochorenie väčšinou postihuje obe oči naraz.
Je to veľmi zriedkavé ochorenie, vyskytuje sa 1 prípad na 1000 až 1500 ľudí. Najčastejšie postihuje mladých mužov. Príčina vzniku tohto ochorenia dosiaľ nie je celkom objasnená, predpokladá sa však súčinnosť dedičnosti, mechanických vplyvov alebo alergie.
Keratokonus býva často spojený aj s inými ochoreniami, napríklad s atopiou, Downovým syndrómom, Turnerovým syndrómom či Marfanovým syndrómom.
Toto očné ochorenie prichádza potichu – mnohí pacienti neraz ani nevedia, že ním trpia. Prvé príznaky v podobe zhoršeného videnia sa objavujú v druhej dekáde života (medzi 10. – 20. rokom). Priebeh choroby je spojený aj s nárastom krátkozrakosti (mínusové dioptrie) a astigmatizmu (cylindrické dioptrie). Tie sa však veľmi ťažko dajú korigovať pomocou okuliarov.
Neliečený keratokonus môže spôsobiť slepotu postihnutého oka, ktorej predchádzajú roky trápenia so zhoršeným až nepoužiteľným videním.
Podľa toho, v ktorom zo štyroch štádií sa ochorenie nachádza, zvolíme najvhodnejší terapeutický postup.
V minulosti bolo možné ovplyvniť priebeh ochorenia len pomocou tvrdých kontaktných šošoviek. Dnešné možnosti liečby sú oveľa širšie a ich vhodnosť záleží od štádia, v ktorom sa keratokonus nachádza.
Na liečbu keratokonusu sa používa niekoľko metód:
Pokiaľ máte podozrenie na ochorenie keratokonus aj vy, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady.
VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.