Dajte okuliarom červenú
Dajte okuliarom červenú
Patríte medzi tých, ktorí bez okuliarov či kontaktných šošoviek vidia okolitý svet ako jednu veľkú rozmazanú škvrnu? Strpčujú vám okuliare život dlhé roky, pretože ich často niekde zabudnete a konktaktné šošovky vás obmedzujú kvôli neustálej potrebe hygieny?
Okuliarov sa môžete zbaviť prakticky okamžite a bezbolestne. Pridajte sa k narastajúcej skupine ľudí, ktorí raz a navždy zatočili s dioptriami a dnes si užívajú farebný a krásne ostrý pohľad na svet.
Na druhý deň po operácii očí ste fit
„Operačných postupov na odstránenie dioptrií je dnes mnoho. Líšia sa od seba technológiou, ktorá sa na zákrok použije, prístupom a bolestivosťou,“ vysvetľuje náš lekár MUDr. Pavol Veselý. Samozrejme, každého zaujíma práve bolesť. Nikto nemá chuť trpieť viac než je nutné a potrebné.
Kedysi bolo chirurgické odstraňovanie dioptrií naozaj bolestivé a pooperačné hojenie trvalo niekoľko dní, počas ktorých bol pacient „vyradený z prevádzky“.
Laserové zákroky sa totiž vykonávali len na povrchu oka a na citlivej rohovke sa po nich vytvorila veľká plošná jazva, ktorá sa hojila tri až sedem dní, čo spôsobovalo bolesť.
Strach z bolesti či z dlhej rekonvalescencie však už nie je opodstatnený. Dnes vám špecialisti z našej kliniky pomocou
najmodernejších technológií dokážu odstrániť dioptrie tak, že okamžite vidíte ostro, nič vás nebolí a už na druhý deň môžete šoférovať či pracovať pri počítači. Táto metóda sa nazýva
iLASIK a pre svoju šetrnosť, bezpečnosť a inovatívnosť je najpoužívanejšou metódou na odstránenie dioptrickej chyby laserom na svete. Dokonca je ako jediná certifikovaná NASA a americkou armádou.
V čom sa líši od iných laserových zákrokov?
„Nevykonáva sa na povrchu oka, ale v jeho hĺbke. Femtosekundový laser najprv na povrchu rohovky vytvorí tenkú príklopku (lamelu), ktorá kryje celú operačnú plochu a až potom druhý laser odstráni pod odklopenou vrstou dioptrie. Na povrchu oka tak vznikne len malá oblúková jazvička, ktorá sa zahojí v priebehu pár hodín. Nielen, že samotný zákrok nebolí, ale rana sa extrémne rýchlo zacelí, takže už na druhý deň po operácii budete fit,“ hovorí MUDr. Veselý. A nielen to. Presnosť a precíznosť tohto zákroku vám umožní už pár minút po operácii pozorovať okolie bez okuliarov a takmer bezbolestne.
Laserová operácia oka na mieru
Časy, keď sa operácie očí vykonávali len na základe výšky dioptrií a operovalo sa paušálne, sú už minulosťou. Veda pokročila a odborníci z oblasti oftalmológie už dnes vedia, že každé oko je jedinečné, podobne ako odtlačok prsta.
„Každý človek má dioptrickú chybu inú a treba k nej individuálne pristupovať. Princípom najprecíznejšieho odstránenia dioptrickej chyby je odoperovať ju presne tak, ako vyzerá jej odtlačok. Každý zákrok je preto veľmi individuálny. Vďaka presným hodnotám o vašich očiach odlaserujeme počas operácie čo najmenej tkaniva a vymodelujeme nový tvar rohovky na mieru,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.
Minimálne obmedzenia po laserovej operácii oka
Odstránenie dioptrií pomocou metódy
iLASIK je naozaj malý zázrak.
VESELY | Očná Klinika je jediným pracoviskom na Slovensku, ktoré na korekciu
krátkozrakosti,
ďalekozrakosti či
astigmatizmu používa metódu
iLASIK. Už na druhý deň po operácii sa môžete vrátiť do práce, šoférovať auto či pozerať film v televízii, ako keby ste žiadnu operáciu neabsolvovali.
„Neodporúčame chodiť najbližšie tri týždňe po zákroku do bazéna, sauny, jazera či na plaváreň, kde by sa mohla do očí poľahky dostať infekcia. Inak nie je žiadna aktivita po operácii zakázaná. Musíte len pamätať na to, že vašim šéfom sú oči. Ak oči pálením, slzením či rezaním oznámia, že im na prostredí, v ktorom sa nachádzate, niečo prekáža, musíte ich bez reptania neodkladne poslúchnuť. V rámci zotavovania oči citlivejšie reagujú na niektoré situácie, napríklad cigaretový dym a podobne,“ vysvetľuje lekár.
Treba si dať pozor na jediné.
„Napriek tomu, že odoperované miesto prekrýva tenká vrstva tkaniva, ktorú sme pri operácii odklopili a po odstránení dioptrií zas vrátili späť, rana pod ňou sa stále musí celkom zahojiť. To trvá približne tri mesiace. Preto si treba dať veľký pozor na úrazy, škriabnutia, nárazy do očí, napríklad pri futbale. Vyvarujte sa preto šúchania a pretierania očí a aj odličovať mejkap treba opatrne a jemne,“ zdôrazňuje.
Máte privysoké dioptrie?
Aj keď pacienti s príliš vysokými dioptriami nemôžu podstúpiť zákrok iLASIK, ani oni nie sú odsúdení na nosenie okuliarov. Ich očná chyba sa dá napraviť pomocou takzvaných
fakických šošoviek.
„Fakická šošovka je implantát z veľmi mäkkého a poddajného materiálu, ktorý sa vkladá do oka cez veľmi malý rez (2,5 mm). Celý postup by sa dal opísať ako vloženie okuliarov či kontaktných šošoviek do oka. S tým rozdielom, že si ich večer nemusíte skladať ani vyberať z oka,“ vysvetľuje MUDr. Veselý.
Aj tento výkon je bezbolestný a netrvá dlhšie ako päť minút. Fakické šošovky, ktoré používajú špecialisti VESELY | Očná Klinika, sú vysokokvalitné a certifikované, takže vašim očiam zaručujú absolútnu bezpečnosť.
Zradné kontaktné šošovky
Aj vy ste si mysleli, že s
kontaktnými šošovkami máte „vystarané
“ na celý život? MUDr. Pavol Veselý varuje, že nikdy nemáte istotu, že vám vaše oči jedného krásneho dňa nosenie šošoviek nestopnú.
„Na život potrebujeme kyslík. Mozog vydrží bez kyslíka zhruba štyri minúty. Niektoré tkanivá dlhšie, ale úplne bez kyslíka nevydržia. Rohovka je zvláštne tkanivo, lebo nemá cievy. Je vyživovaná zvnútra oka alebo zvrchu cez slzy. Ak na oko nasadíte kontaktnú šošovku, síce pláva po tenučkej vrstve sĺz, ale táto vrstva nie je dostatočne hrubá na to, aby cez ňu výživa rohovky prebiehala normálne. Šošovka teda bráni oku v prísune kyslíka a živín. V určitom momente sa rohovka začne hnevať a vyšle mozgu správu, že hladuje. Mozog jej chce pomôcť tak, že do rohovky začnú rásť cievy. To spôsobí, že budete vidieť cez červené čiarky, nehovoriac o tom, že sa rohovka pod vplyvom šošovky rozličným spôsobom deformuje,“ upozorňuje.
Podľa MUDr. Veselého je trvanie nosenia šošoviek individuálne. Niekto môže pokojne nosiť kontaktné šošovky aj dvadsať rokov, kým na ne vznikne neznášanlivosť, inému spôsobuje problémy už po piatich rokoch.
„Závisí to aj od kvality šošoviek aj od toho, ako s nimi zaobchádzate. Aj keď ich nosíte len predpísaný čas a poctivo sa o ne staráte, nikto vám však negarantuje, že jedného dňa ich vaše oči odmietnu ďalej nosiť.“ Neznášanlivosť na kontaktné šošovky sa prejavuje nepríjemnými pocitmi, slzením či dráždením.
„Ak ste zvykli mať šošovky v očiach dvanásť hodín, pri začínajúcej neznášanlivosti vás začnú neposlúchať už po desiatich hodinách nosenia.“