Bolesť očí – príznaky a ochorenia

Mnohí to dobre poznáte. Bolesť oka, rezanie, problémy už len pri obyčajnom žmurknutí alebo pri prižmúrení, keď sa na niečo sústredíte. Keď sa pozriete do zrkadla, vidíte buď červené oči alebo aspoň červené a podráždené okraje a viečka. Máte občas bolesti očí s prejavom rezavého pocitu, akoby vám do očí nasypali piesok? Príčin môže byť viacero. Môže sa stať, že v tej chvíli trpíte zápalom oka, niektorej jeho časti, syndrómom suchého oka, máte alergiu či intoleranciu na niečo. Môže sa tiež stať, že máte v oku drobný cudzí predmet alebo teliesko.

Bolesť oka spôsobuje mnoho príčin

Takzvaných moderných civilizačných ochorení je dnes viac a patrí k nim aj syndróm suchého oka. Je to spojené s tým, že trávime oveľa viac času v uzavretom priestore a pri blikajúcich monitoroch. Syndróm suchého oka vzniká práve kvôli spomínaným uzavretým priestorom, zotrvávaniu v suchom a nevetranom ovzduší, najmä v zimných mesiacoch, keď sa vnútri vykuruje a vzduch sa „vysuší“ oveľa skôr. V lete zas očiam škodí pustená klimatizácia a tiež prievan. Vysušené oko môže viesť aj k zápalom, ktoré sú ďalšou príčinou spôsobujúcou bolesť hlavy a očí. Môžete trpieť zápalom niektorej časti oka, napríklad dúhovky, rohovky či očných spojiviek. Tieto zápaly sú obzvlášť bolestivé. Príčiny môžu byť neinfekčné (suché oči) alebo infekčné – zápaly sú bakteriálne, vírusové alebo plesňové. Bakteriálny zápal sa môže objaviť aj pri nesprávnom používaní kontaktných šošoviek. Tieto zápalové ochorenia oka sú často aj sekundárnym príznakom ochorenia horných dýchacích ciest, keď je telo oslabené a dutiny sú plné. Bolesti oka spôsobujú aj cudzie telieska v oku, napríklad piesok či dokonca hmyz. Ten sa niekedy dokáže nepríjemne prilepiť na vnútornú časť viečka a ťažko sa odstraňuje. V prípade, že máte v oku padnutý cudzí predmet alebo teliesko a nedokážete ho vybrať, neváhajte sa obrátiť na očného lekára, ktorý dokáže tento predmet rýchlo a bezbolestne odstrániť a vyšetriť, či je povrch oka nepoškodený. Na doliečenie oka následne slúžia špeciálne očné kvapky.

Ako bojovať s bolesťou očí a hlavy?

Keď zacítite v očiach časté alebo nekončiace sa svrbenie alebo dokonca až pálenie, mali by ste navštíviť očného lekára. V lekárni si síce tiež kúpite očné kvapky, ale je lepšie dať sa raz za čas vyšetriť odborníkom a nechať si lekárom poradiť, aké očné kvapky potrebujete. Je ich totiž viacero druhov a ich zloženie sa mení. Na suché oči je dobré mať kvapky s vyšším obsahom tukov, aby suchý a stiahnutý povrch oka vzpružili a vrátili mu elastickosť a normálny vzhľad. Ide najmä o umelé slzy, ktoré oko zvlhčia a pálenie či rezanie vás čoskoro prejde. Pri zápaloch je už návšteva lekára povinnosťou. Potrebujete totiž očné kvapky, ktoré sú buď antibiotiká alebo antivirotiká, prípadne vám lekár predpíše aj mastičku, ktorú si budete nanášať na spodnú časť oka (napríklad pri zápale spojiviek – spojivky sú časť oka na pomedzí tkaniva a bielej časti oka).

Bolesti očí spôsobuje tiež alergia alebo intolerancia

Bolesti v oku sa môžu prejaviť aj v dôsledku inej príčiny ako je suché oko či zápaly. Rezanie, bolesť oka pri žmurkaní či pálenie a sčervenanie oka vám môže spôsobiť aj alergická reakcia či intolerancia vášho organizmu na nejakú zložku v potravinách alebo veciach, ktoré obvykle používate. Najčastejšie to vídať na jar a v lete, ale vyskytujú sa aj jesenné alergie. Jar je však obdobím, keď všetko kvitne a opeľuje sa, vtedy sa alergici trápia najviac. Ak nie ste alergik – alebo o tom ešte neviete – vaše oko môže zažívať prvú alergickú reakciu. Ak vám oči puchnú a červenajú a majú všetky vyššie uvedené príznaky, objednajte sa na vyšetrenie u alergológa. Pri tomto vyšetrení sa obvykle nájde príčina vašich ťažkostí a viete sa podľa diagnostikovanej alergie zariadiť. Sú však aj prípady, keď vám lekár nezistí žiadnu alergiu. Vtedy je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc u oftalmológa.

Za červeným okom môže byť histamínová intolerancia

Histamínová intolerancia tiež patrí medzi moderné civilizačné ochorenia. Organizmus pri nej nemá toľko enzýmov, aby sa mohol zbaviť histamínu pri trávení. Človek, ktorému diagnostikujú histamínovú intoleranciu, sa môže rozlúčiť s jedlami ako sú ryby, morské plody, zrelé syry, acidofilné mlieko, kuracie mäso, paradajky či kyslá kapusta. V ojedinelých prípadoch sa táto intolerancia môže prejaviť aj na očiach – a to tým, že po požití jedla s priveľkou dávkou histamínu oko (alebo aj obe oči) sčervená a pacient zažíva rezanie v oku a pálenie, akoby išlo o alergickú reakciu, zápal alebo syndróm suchého oka. Táto intolerancia sa však v mnohých prípadoch odhalí najmä vďaka červeným očiam, keď človek nevie, prečo má oko podráždené a prečo ho svrbí či reže – až po jednotlivých vyšetreniach sa príde na to, že za všetko môže histamínová intolerancia, ktorú má buď dlhší čas alebo sa vyvinula nedávno v dôsledku rôznych príčin (stres, vnútorný zápal atď). V každom prípade však platí, že by ste sa mali pri akýchkoľvek ťažkostiach najskôr obrátiť na odborníka, ktorý vám na základe dôkladného očného vyšetrenia a následnej diagnostiky naordinuje ďalší postup pri liečbe vašich očných problémov. Niektorými mastičkami alebo kvapkami by ste si totiž mohli viac ublížiť než pomôcť.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 | Bratislava, Žilina
+421 52 3211 351 | Poprad
+421 55 2850 636 | Košice
+421 901 787 808 | Bratislava Pohotovosť
Chcem sa objednať