Zhoršené videnie? Odhaľte včas sivý a zelený zákal
O sivom a zelenom zákale už počul snáď každý z nás. Nie každý však vie, aký je medzi nimi rozdiel a že tieto očné ochorenia neradno brať na ľahkú váhu. Ako si chrániť zrak aj vo vyššom veku?Sivý či zelený – ako ich rozlíšiť?
Sivý zákal, odborne katarakta, je zápal postihujúci očnú šošovku. „Šošovka sa s pribúdajúcim vekom zakaľuje, stráca priehľadnosť a človek zas zrakovú ostrosť,“ hovorí očný chirurg MUDr. Pavol Veselý, ktorý sa špecializuje na operácie sivého zákalu.

Zelený zákal, nazývaný glaukóm, je očné ochorenie, počas ktorého dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Primárnym dôvodom je vysoký vnútroočný tlak. Ten narúša tkanivo nervu, čoho dôsledkom je nezvratné zhoršenie videnia. Najrizikovejšími faktormi zeleného zákalu sú vek a genetická predispozícia, preto je dôležitá prevencia sivého zákalu a včasná diagnostika ochorenia a následná liečba či operácia glaukómu.
Práve postupný a nenápadný priebeh robí z týchto ochorení veľmi zákerného protivníka. Spozorovať zákal očí môžete až v pokročilejšom štádiu, keď sa začnú prejavovať symptómy ako zahmlené či rozmazané videnie.
Kľúčom k úspešnej liečbe očí je včasná diagnostika
Výskyt oboch ochorení v populácii je podmienený pribúdajúcim vekom. Medzi rizikové faktory patria zápaly oka, fajčenie, cukrovka či problémy s krvným tlakom. Poškodenie zraku, ktoré pri oboch zákaloch nastáva, je, žiaľ, nezvratné a môže viesť až k slepote. Najúčinnejšou prevenciou je preto včasná diagnostika. Vďaka preventívnej kontrole zraku je možné skryté ochorenie odhaliť a predísť komplikáciám. Zelený zákal nie je možné vyliečiť. Obvyklým postupom je aplikácia kvapiek, ktoré znižujú vnútroočný tlak. Krajným riešením je chirurgický zákrok, ktorý umožní odtok vnútroočnej tekutiny cez otvor medzi prednou komorou oka a bielkom, čím dôjde k poklesu tlaku.